kolmapäev, 10. aprill 2019

Kahesaja neljakümne esimene

Tere, kallid! Mu blogi saab täna viieaastaseks. Viis aastat tagasi ma ilmselt ei kujutanud ette, et ma täna, viis aastat hiljem, veel nii heas toonuses olen. Ja isegi Kissu on veel elus.

Eile õhtul käisin Kadiga Vapianos, ta küsis, kas ma mäletan seda aega viis aastat tagasi. Seda 9. aprilli, mil sain diagnoosi, mäletan ikka väga täpselt. See on mälus nagu film. Ilmselt sellised suured šokiolukorrad jäävadki niimoodi mällu. Olen selle päeva ka kirja pannud.

 Kolmapäeval olin tööl, telefon on mul tavaliselt hääletu peal. Mingil ajal vaatasin, et võõras lauatelefoni number on helistanud. Helistasin tagasi, dr Jürisson-Pors. "Kompuuter näitab muutusi luudes, metastaasid on lülisambas, veremarker on pisut üle normi..." Möh? Millest ta räägib? Nagu harjunud, tegin telefonikõne kohta märkmeid, ise mitte uskudes, et see olen mina, kellest ta räägib. "Kas saate tulla täna kell 14.30, meil on konsiilium?" Muidugi saan. Olin tõesti nagu puuga pähe saanud.

Kõne lõppes. Misasi see oli? Mis nüüd siis saab? Kandsin kolleeg Merikesele vestluse sisu ette. Välja öelduna hakkas ka endale kohale jõudma. Aga mida ma nüüd teen? Mida ma just nüüd, praegu siis teen? 14.30 on konsiilium, ok. Kell oli 11 paiku umbes vist. Koju minna? Ja seal ennast siniseks mõtelda ja nutta? Otsustasin siiski jääda tööle, Merike lubas mu viia autoga õigeks ajaks PERHi juurde. Nagu udu sees üritasin tööd jätkata. Kõnegrupis ei oleks see võimalik olnud, kirjadele vastata ikka sai, parajate pausidega muidugi.

Konsiiliumis ma ei ole kunagi käinud. Tartus anti ainult teada, mida otsustati, niimoodi doktorite ette ei kutsutud. Seal olin ikka veel päris teises maailmas. Kuulasin ära, mida räägiti ja noogutasin, ega eriti midagi kohale ei jõudnud. Paluti oodata konsiiliumi lõppu, siis dr Kütner räägib veel eraldi. Ooteajal käisin vetsus pillimas. Nii ülekohtune ja ootamatu tundus see kõik. Jälle! Miks? Kuidas ma sellest emale räägin? Ohhhh.

Vestlesime veel dr Kütneri kabinetis. Ta arvas, et ma juba midagi tean, mitte ei saanud seda kõike teada samal päeval. Palusin endale kaasa anda ka mingi paber, seal oli siis kompuutri vastus. Vasakul niudeluus destruktsioonid pehmekoelise komponendiga; L1, L2, L5 lülikehas väikesed destruktsioonikolded. Paremal niudeluus ja -tiivas väike sklerootiline kolle diameetriga 6 mm. Arvamus: luudes metastaasid.

Miks perearst selle peale ei tulnud, et IIIb staadiumiga rinnavähki põdenud inimese luuvalu võib viidata metastaasidele, sellele ma vastata ei oska. Dr Kütner ka küsis, et kas perearst ikka teab, et mul rinnavähk oli? No ikka teab ju...

Kodus otsisin kalvadosepudeli välja ja hakkasin lähedasi teavitama. Sest need, kes on mulle olulised, saadavad mulle oma häid mõtteid ja nii on kokkuvõttes parem. Eks ju?

Nädalavahetusel käisin Tartus ja Põlvamaal. Süda on kergem, ma nägin, et isaga on palju parem. On kosunud, kõnnib ringi, õues küll kepiga, aga ikkagi. Isegi autoga sõidab väheke. Ootamatu oli muidugi see, et tegusale nädalavahetusele järgnes täielik energiapuudus,  nii et tööle sain alles teisipäeval.

Arsti otsust edasise ravi kohta mul veel ei ole. Kilpnäärme UHs käisin ära. Seal läks selles suhtes hästi, et üteldi kohe ära, et probleem on põletikuline, mitte maliigne.

Ma pole kirjutanud viimase PET-uuringu vastusest siia. Kirjutan selle ümber osaliselt.

Paremale frontaalluusse on lisandunud madala metaboolse aktiivsusega fokaalne ala, mille KT-uuringul selget vastet e ilmne, SUV max 3,4. Sklerootilised metaboolsed aktiivsed mts kolded L4, L5 lülikehas, vasakul abaluus, paremal õlavarre peaosas, sternumis, paremal IV ja IIV roides, vasakul niudeluus, vasakul reielu peaosas on olulise dünaamikata. Vasaku rangluu mediaalse otsa sklerootilisse koldesse on lisandunud metabolse aktiivsuse tõus. SUV max 6, kolle dünaamikas sklerootilisem, paremini eristatav. Vasakul niudeluus mediaalsel on sklerootiline kolle nüüd metaboolselt aktivsem. SUV max oli 5,1, nüüd 8.3. Th9 lülis on sklerootiline metaboolselt aktiivne kolle valdavas osas olulise dünaamikata, kuid dünaamikas on parempoolne pediikel enam haaratud. Arvamus: esineb mõningane ebasoodne dünaamika - vasaku rangluu ja niudeluu sklerootiliste kollete metaboolne aktiivsus on dünaamikas tõusnud. Th9 parempoolne pediikel enam haaratud. Muus osas on luukolded olulise dünaamikata, endiselt metaboolselt aktiivsed.

Praeguseks kõik.

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar